ikoktejl

I pes má své meze - RNDr. František Šusta

RNDr. František ŠustaS nejrůznějšími semináři se v poslední době přímo roztrhl pytel. Ten, kdo má úspěchy na závodním poli v nejrůznějších sportech, předává svou metodiku dál. RNDr. František Šusta se však sám za kynologa odborníka nepovažuje, žádnému psímu sportu se nevěnuje, a přesto je o jeho přednášky nevídaný zájem. Cestuje za pejskaři po celé naší republice a doslechli se o něm už i slovenští kynologové, a tak bude mít jednu ze svých přednášek i na Slovensku. František je profesionálním trenérem zvířat. Má perfektně zvládnutou metodiku pozitivního posilování a dokáže ji aplikovat na jakékoliv zvíře. Není „rozmazlen“ psy, tedy jejich ohromnou ochotou vyhovět psovodovi za každou cenu a vysokou tolerancí k trestům. Mezi pejskaři už získal přezdívku „česká Karen Pryor.“ A právě o metodice pozitivní motivace, kterou do kynologie vnesla právě Karen Pryor (i když nebyla jediná), bude následující rozhovor.

 

Františku, pracuješ jako trenér zvířat v zoo. Co tohle povolání obnáší a jak ses k němu vlastně dostal?
Je to v ČR celkem neobvyklá profese, která se nicméně hlavně v USA, Británii a jiných zemích na západě začíná pomalu rozšiřovat. Jde o člověka se znalostí metod tréninku zvířat, který by dokázal naučit zvířata nejrůznějších druhů nejrůznější úkony nutné v běžném režimu zoo. V mém případě se jedná ještě stále asi ze dvou třetin o představení pro veřejnost v hlavní sezoně a ze třetiny o odnaučování zlozvyků, práci s plachými či agresivními jedinci či nácviky na některé složitější veterinární zákroky. Pro ten účel musím být v kontaktu s dalšími stejně zaměřenými kolegy ve světě a být členem několika profesionálních organizací. Jinak jak jsem se k tomu dostal? Byl jsem tam, když se rozdávaly funkce...

 

Operantní podmiňování, pozitivní posilování, klikr ténink, nebo pozitivní motivace. To vše jsou názvy metodiky založené na jednom principu. A v kynologii jsou v dnešní době skloňované ve všech pádech. Můžeš nám ten princip pozitivní motivace popsat svými slovy?
Pozitivní posilování, resp. pozitivní motivace, je metodika, která cíleně zvyšuje četnost kýženého chování tím, že ho v jasných souvislostech spojuje s odměnami. Trestům a korekcím se snaží vyhnout. Vypadá to jednoduše a každý by mohl říci „jasně, za odměny u nás cvičíme už roky“. Jenže ono to jen na odměnách nestojí. Je to spíše ucelený systém, který klade důraz na vědomou aktivitu a snahu na straně zvířete. Tresty a korekce se tu omezují právě proto, aby tuto snahu zvířete a jasnou informaci nenarušovaly. Pozitivní posilování není ani morální závazek, zákon či nové náboženství, je to prostě metodika udělaná tak, aby fungovala a přinášela efektivní výsledky. Klikrtrénink se pak chápe jako trénink pozitivním posilováním za pomoci klikru, kdy klikr označuje okamžik správného provedení cviku a oznamuje, že přijde odměna. Operantní podmiňování je pro změnu „nadřazená kategorie“. Je tím míněn proces, kdy se zvíře učí z výsledků své vlastní vědomé akce. Od klasického podmiňování, které dobře popsal I. P. Pavlov a kde většinu akcí udělá v praxi člověk, aby u pasivního zvířete vytvořil podmíněný reflex, přichází v operantním podmiňování nejprve akce zvířete a po ní důsledek. Tento důsledek může dotyčné chování do budoucna posílit (takže nastal reinforcement, posílení), nebo naopak zeslabit (takže nastal trest, punishment). Jak reinforcerment, tak trest mohou být dvou tipů – pozitivní nebo negativní. Trénink pozitivním posilováním tedy představuje v podstatě jen jednu čtvrtinu operantního podmiňování, nicméně v praxi tu nejúčinnější.

Takže zvíře pracuje zcela dobrovolně, je to jeho volba, jak se zachová. Jenže někteří kynologové mají dojem, že bez toho, aby pes věděl, že musí poslechnout, jinak přijde trest, nikdy na něj nebude spoleh. Ty sám jsi majitelem psa, poslouchá tě tvoje Róza protože musí, a nebo protože chce?

...

Celý rozhovor najdete v Psích sportech 2013/04

 

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group