ikoktejl

Alena Zabloudilová - FREEDIVING JE MŮJ ŽIVOTNÍ STYL...

Alena Zabloudilová - Freediving je můj životní styl…

PŘIPRAVILA: Pavlína Procházková

Je úžasné dostat se tak hluboko do světa ticha a cítit se svobodně jako delfíni…

Alena Zabloudilová, držitelka mnoha českých i světových prvenství v potápění na nádech, se jako první Češka dostala pod stometrovou hloubku. V červnu 2013 se Alena zúčastnila mezinárodních freedivingových závodů Mediterranean World Cup 2013. Závody Mediterranean World Cup 2013 se konají v malebné krétské vesnici Myrtos, jejíž pobřeží a hluboké klidné moře jsou ideální pro freedivingové závody. Ve třech disciplínách tu změřilo síly 31 závodníků z jedenácti zemí světa.

Alena Zabloudilová, členka Apneaman týmu, zde v disciplíně VWT (Variabilní váha) dosáhla hloubky 107 metrů, a to v čase 2 min 35 s. Tímto výkonem se zapsala do historie českého volného potápění jako první žena, která na nádech zdolala stometrovou hloubku a získala tak další český národní rekord. Na rozdíl od tréninku, kdy bylo moře ideálně klidné, nebyly při samotných závodech snadné podmínky. S tím se Alena ale dokázala vyrovnat, a díky její tréninkové přípravě a dlouholetým zkušenostech se rozmary počasí nenechala zneklidnit a hloubku 107 metrů zvládla bez jakýchkoli komplikací. Od nadějné závodnice českého freedivingu se jistě letos dočkáme ještě mnoha dalších příjemných překvapení. Alena plánuje na podzim závodit v egyptském Dahabu na závodech INTO THE BLUE, které pořádá její domovská a sponzorská základna Lighthouse Dive Centrum. A také se můžeme těšit na její výkony na mistrovství světa v hloubkových disciplínách v řecké Kalamatě, na které se Alena již intenzivně připravuje.

Překonala jsi jako první Češka stometrovou hranici? Jaký je to pocit?

Cítím radost a také úlevu. Překonat stometrovou hranici na jeden nádech byla skutečná výzva, která s sebou nesla i pochybnosti o tom, jestli to dokážu. Víc než pocit, že jsem první Češka, která se zanořila na nádech přes sto metrů, je pro mě důležité, že jsem to dokázala. Nastavila jsem si cíl a dosáhla ho. Užívám si, že jsem překročila další hranici sama v sobě.

Proč jsi se rozhodla zrovna pro disciplínu variabilní váha?

Baví mě zkoušet nové věci a hledat vlastní limity. Vyzkoušela jsem novou disciplínu a naučila jsem se hodně nového o sobě, jak reaguji v takové hloubce a jak se tam cítím.

Je pro tuto disciplínu třeba nějaký speciální trénink oproti disciplínám konstantní váha s ploutví či bez ploutví?

Při tréninku pracujete se skutečností, že musíte zvládnout vyrovnat tlak na organismus s přibývající hloubkou, a to není jednoduché. Postupně přivykáte na hloubku a tak připravujete své tělo na obrovský tlak vody. Zvykáte si i na nové pocity, které přináší přibývající hloubka a ubývající světlo. Při ponoru byla v hloubce již téměř tma, a to je psychicky hodně náročně.

Jaké máš nejbližší plány?

Chtěla bych se zúčastnit závodů na rakouském jezeře Attersee. Myslím si, že potápění ve sladkovodním jezeře, které má ledovou vodu, může být zábavné. Po závodech v Rakousku odjíždím na delší dobu do egyptského Dahabu, kde budu trénovat a závodit. Zúčastním se prvního ročníku závodů Into the Blue www.dahabdive.com, které pořádá Lighthouse Dive Centrum v magické Blue Hole. Disciplína konstantní váha bez ploutví patří mezi mé nejoblíbenější, a tak se na závody moc těším. Po závodech v Dahabu bude následovat týdenní odpočinek a v září vyrazím na mistrovství světa, které se pořádá v řecké Kalamatě.

Máš nějaký rekord nebo metu, o kterých sníš, že bys chtěla překonat?

Chtěla jsem vždy překonat stometrovou hranici, o větší hloubce jsem ani nepřemýšlela. Je to jeden z mnoha životních cílů, kterých jsem chtěla dosáhnout, a to se mi podařilo. Pár nesplněných stále zůstává, ale raději o nich nemluvím, dokud nepřijde ten správný čas a s ním pocit, že teď chci zkusit překonat sama sebe. Za poslední roky se hranice potápění na nádech hodně posunula, hloubka sto a více metrů není nedosažitelná? Kde myslíš, že je hranice, kdy to už dál nepůjde?

Nikdo neví, kde jsou naše hranice, proto se někteří závodníci pokoušejí potápět hlouběji a hlouběji. Ale ve skutečnosti je každé lidské tělo jedinečné a každý má jiné dispozice a hranice. Potápění se do hloubky je naprosto odlišné od potápění v bazénu. V hloubce nemáte možnost se kdykoliv vynořit a nadechnout. Často myslím na to, že výzva k překonání rekordu by neměla zastínit limity těla každého závodníka.

Co bys doporučila začínajícím freediverům, kteří se chtějí dostat na celosvětovou špičku?

V první řadě absolvovat kurzy pod vedením dobrého trenéra, který vysvětlí principy nádechového potápění a možnosti našeho organismu. Potápět se a postupovat ve výkonu tak, aby měli z každého ponoru radost a hezký zážitek. A hlavně nikdy nezapomínat na důležité pravidlo, nepotápět se sám.  

ALENA ZABLOUDILOVÁ

VWT (Variabilní váha) – potápěč v této disciplíně používá k ponoru bez dýchacího přístroje sled – zatížený výtah. Po dosažení cílové hloubky se pak na hladinu musí dostat vlastními silami. Alena Zabloudilová a její nejlepší výkony v disciplínách freedivingu: Mezi dosud největší úspěchy Aleny Zabloudilové patří titul mistryně světa z roku 2011. Velké úspěchy má ale z října 2012, kdy v disciplíně Free Immersion (FIM) překonala Český národní rekord, jehož byla držitelkou, a ručkováním po laně se potopila do hloubky 82 metrů. V tom samém roce si na závodech na Bahamách zároveň vylepšila svůj rekord v disciplíně CNF, kdy se bez ploutví ponořila do hloubky 65 metrů. Bazénové disciplíny: Statická apnoe (STA): 6:50 minut Dynamická apnoe s ploutvemi (DYN): 171 m Dynamická apnoe bez ploutví (DNF): 150 m Hloubkové disciplíny: Variabilní váha (VWT): 107 m (národní rekord) Konstantní váha s ploutvemi (CWT): 90 m (národní rekord) Free Immersion (FIM): 82 m (národní rekord) Konstantní váha bez ploutví (CNF): 65 m (národní rekord)

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group