ikoktejl

  • Vychází Kočičí planeta 6/2018

    Na stáncích je nové číslo dostupné od 30. listopadu.

Editorial 6/2018

KP1806 titulkaPráce v médiích mne naučila mnohé. Co potřebuje správný příběh, jak natočit reportáž, aby chytla za srdce, a jak málo stačí, aby se překroutila fakta. Už dávno nevěřím všemu, co je psáno. Skoro bych řekla, že jsem dospěla k určitému druhu cynismu. Za každým příběhem s dobrým koncem tak nějak tuším záměr. Kalkul. Touhu dojmout, zaujmout, vydělat. Už mám hroší kůži.

Ale ještě to se mnou není úplně ztracené. Když jsem byla v útulku na reportáži a usměvavá Hanka mi ukázala „naše Janováky“, byla jsem opravdu dojatá. Ne proto, že kočky byly hubené a zubožené, to už jsem viděla. Nezapomenu, co jsem spatřila v očích hubeného kocourka ve špinavém bílém kožíšku. Důvěru. Viděli jsme se prvně, on měl všechny důvody mi nevěřit. A přesto mi věřil. Jeho důvěra mi dala chuť bojovat. Možná právě proto je v tomto čísle víc útulkové tématiky než obvykle. Vím, že nemohu zachránit všechny potřebné. Lidi ani zvířata. Ale také vím, že nesmíme koukat jinam. I malá pomoc má smysl.

Zcela v tomto duchu je i naše soutěž o kočičí krásu na titulní stranu. Přinášíme vám výběr z dvanácti úžasných přihlášených koček, které měly štěstí a z útulku se dostaly do nových domovů. I jejich příběhy mne dojaly. Já svého favorita už mám. Teď už záleží jen na vás.

Můžete na naši titulní stranu zvolit kočku dle své chuti. Můžete pomoct kočkám v útulku třeba koupí kalendáře. Nebo se můžete pomazlit s tou svojí a udělat jí i sobě krásný den.

Přeji vám do nového roku, ať jste šťastní se svou kočkou. A ať je ona šťastná s vámi.

Pavla Růžičková
šéfredaktorka

Editorial 5/2018

KP1805 titulkaNávrat k přírodě se ukázalo být zajímavým tématem a byla jsem moc ráda za tu záplavu krásných koček, co mohou být na chvíli venkovní šelmou. I z fotek bylo vidět, že to jsou kočky milované, opečovávané. Jsem přesvědčená, že i kastrované. Opravdu pevně věřím, že naši čtenáři kočky milují a že jim, snad i díky přispění Kočičí planety také rozumějí. A pokud kočky chodí ven, tak se jejich majitelé postarají nejen o bezpečí kočky samotné, ale také o zamezení nechtěného množení.

Při práci na tomto vydání jsem se osobně setkala s lidmi, kteří svůj čas a energii věnují kočkám v nouzi. Pokaždé to pro mne byl velmi hluboký a silný zážitek. Bojují statečně a obětavě, přesto nepropadat zoufalství tváří v tvář nekončícímu přívalu nechtěných koťat je musí stát obrovské úsilí. Začínám se klonit k názoru, že návštěva útulku by měla být povinná pro každého majitele kočky. Snad by pak všichni pochopili, že kočka opravdu nepotřebuje mít aspoň jednou za život koťata. A že dopřávat jí „svobodný“ venkovní život bez péče a ochrany není nic jiného než čirá nezodpovědnost.

Naštěstí dobří lidé nevyhynuli a stále více je jich ochotných dát šanci kočce z útulku. A věřte, že to rozhodně stojí za to, vím, o čem mluvím. Náš Manfred je z útulku a Ellie je toulavka přímo z ulice. Neměnila bych. Jsou to mimořádné osobnosti. Za každou takovou kočkou se skrývá příběh, a právě ten nás zajímá, proto právě nyní startujeme další soutěž o titulku, tentokrát výhradně pro kočičí krásky s útulkovou minulostí. Věřím, že zveřejněním jejich příběhů pomůžeme přesvědčit ty, kteří pořízení kočičky zvažují, že útulkářky jsou dobrou volbou. Zaslouží si trochu vylepšit pověst. Ony za to rozhodně stojí.

Více o soutěži o titulní stránku Kočičí planety naleznete na stránce 12.

S přáním krásných dnů s kočkou

Pavla Růžičková

PS: Nejtěžší pro mne bylo nepodlehnout a neodnést si z útulku další kočičku. Vzhledem k mému pracovnímu nasazení by to bylo nezodpovědné, ale vydržte to…

Editorial 4/2018

KP1804 titulkaUrčitě to také znáte. Mě se to stalo v Rakousku. Krásný hotel, nádherné horské jezero, majestátní horské štíty nad ním, ale pořád tam něco chybělo. Došlo mi to až při návštěvě místní palírny, když nám majitelka vysvětlovala, jak z ovoce dělá ty nejlepší pálenky. Vešla ze zahrady a neomylně skočila na jedinou židli v místnosti. Mourovatá Muschi. Jako by do skládanky zapadl poslední dílek. Teď to bylo perfektní. Bez kočky je sebekrásnější místo, dům, život podivně prázdný, smutný, neúplný, nemyslíte? Pro mne to platí určitě.
 
Letní číslo, které zrovna držíte je plné koček a tipů, jak to zařídit, aby váš společný život byl ještě lepší. Víte, na co se koukat, abyste pouhým pohledem dokázali odhalit začínající zdravotní problém u kočky? Jak zařídit, aby byla kočka na zahradě v bezpečí? Jaké pokojové rostliny jsou pro ni jedovaté? Jak nejlépe skladovat její krmení? Nebo jakou drobností můžete vylepšit vztah s vaší kočkou?
Přeji vám příjemné čtení, krásné léto a ať kočky provázejí vaše kroky. Jak se také můžete dočíst, i car věděl, že přinesou do paláce štěstí. A když už je potkáte, nezapomeňte je vyfotit do naší aktuální fotografické soutěže, která nese název Návrat k přírodě.
 
Pavla Růžičková

Editorial 3/2018

KP1803 titulkaVlažné letní noci a společná pohoda na zahrádce. Tak přesně kvůli tomu se těším na léto. Na kvetoucí kytky kolem, na houpací křeslo a kočku v náručí. Obě naše kočky mou letní zálibu sdílejí, i když každá jen část. Manfred miluje zahradní houpačku. Takovou tu velkou, pohodlnou, s polštářem. Rád se houpe. Cíleně se rozběhne a svým skokem houpačku rozhoupe, pak se uvelebí a nechá se kolíbat. Když houpačka zpomalí pod jeho vkus, není líný seskočit a celý manévr zopakovat, jen aby se znovu pohoupal. Je to prostě požitkář.

To Míca má zase stejně jako já ráda kytky. Na jaře spolu někdy bojujeme, protože mi sem tam vyhrabe čerstvě zasazené sazeničky. Vysazená je třeba na afrikány, ty musím mít jen v truhlících, na které nedosáhne. Asi má pocit, že se na zahradu nehodí, každopádně je vždy neomylně vypleje. Ale třeba levanduli přímo miluje. Kolikrát už jsem ji pozorovala, jak levanduli očichává, šťouchá do ní nosíkem, slastně přivírá oči a otevírá tlamičku. Je to dáma s vyhraněným vkusem.
 
Jsem vděčná za ty vzácné chvíle klidu, které strávíme společně. A také jsem ráda, že se nemusím bát, že by zahradnická vášeň naší Míce mohla být osudná. Informovala jsem se a jedovaté rostliny, které by ji mohly ohrozit, ze zahrady vykázala. Nemůžu sice v tomto ohledu vyplenit všechny zahrady v sousedství, ale aspoň doma jsem nám zařídila bezpečí. A vám přinášíme informační plakát o jedovatých rostlinách, abyste také věděli, co na vaše miláčky může číhat.
 
Přeji vám krásné léto a ničím nerušenou pohodu s vaší kočkou
 
Pavla Růžičková
šéfredaktorka

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group